poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Skattekort + kilometrówka + fradrag  (Przeczytany 8122 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lemmy

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Skattekort + kilometrówka + fradrag
« dnia: 14 Lis 2011, 22:13:00 »
Za kilka dni podpisuję kontrakt z duńskim pracodawcą na rok czasu.
Mam pytanie, czy kartę podatkową otrzymuje się od reki, czy trzeba czekać na jej wydanie?
A moje drugie pytanie dotyczy refundacji kosztów dojazdu do pracy. Będę miał ok 40km do miejsca pracy z miejsca zamieszkania w Danii. Czy Skat rozliczą tą kwotę miesięcznie, czy następuję to po zakończeniu roku podatkowego?

Mam jeszcze pytanie odnośnie fradragu. Czy dostanę go proporcjonalnie do czasu zakończenia roku, czy jest możliwość przeliczenia go na dochód całoroczny (wiem, że jest taka opcja) i co byłoby ewentualnie korzystniejsze dla mnie?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Offline seba08

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 15
  • Wiadomości: 427
  • Reputacja: +19/-25
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Skattekort + kilometrówka + fradrag
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Lis 2011, 22:21:43 »
ja nie chce cie w bład wprowadzac wiec myśle że roga ci napisze w ciągu godziny co i jak  ;) chyba ze go ktoś wyprzedzi Pozdrawiam
Szczęśliwi ludzie to tacy, którzy nie są świadomi lepszych i większych możliwości, żyją we własnych światach odpowiednio skrojonych do ich predyspozycji.                                                                       Aldous Huxley

Offline greg1969

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 25
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +5/-4
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Skattekort + kilometrówka + fradrag
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Lis 2011, 12:57:44 »
Pofatyguj się i poczytaj forum, a jest tego, ..... i na pewno znajdziesz rozwiązanie, o szczegóły pytaj  ;D.

Gazeciarz

  • Gość
Odp: Skattekort + kilometrówka + fradrag
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Lis 2011, 13:32:28 »
Za kilka dni podpisuję kontrakt z duńskim pracodawcą na rok czasu.
Mam pytanie, czy kartę podatkową otrzymuje się od reki, czy trzeba czekać na jej wydanie?
A moje drugie pytanie dotyczy refundacji kosztów dojazdu do pracy. Będę miał ok 40km do miejsca pracy z miejsca zamieszkania w Danii. Czy Skat rozliczą tą kwotę miesięcznie, czy następuję to po zakończeniu roku podatkowego?

Mam jeszcze pytanie odnośnie fradragu. Czy dostanę go proporcjonalnie do czasu zakończenia roku, czy jest możliwość przeliczenia go na dochód całoroczny (wiem, że jest taka opcja) i co byłoby ewentualnie korzystniejsze dla mnie?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Bywa ze Skatkarte dostaniesz od reki po wizycie w SKAT.
Przygotuj wszystkie "papiery" Kontrakt, zameldowanie w Polsce (ulgi), zameldowanie w Danii(dojazd do pracy ulga) od tego będzie zależeć twoja SkatKarta.
Najprawdopodobniej dostaniesz Karte na długość kontraktu.

Pamiętaj Zaliczkowa Deklaracja to tylko wstępna propozycja. Wszystko wyrównuje rozliczenie roczne.
Jeżeli np: skorzystasz z ulg na "tymczasowa prace" (wyższy fradrag) a w przyszłym roku przedłużysz kontrakt  będziesz musial zwrócić różnice itp..

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Skattekort + kilometrówka + fradrag
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Lis 2011, 14:50:04 »
Nie widze takiego ryzyka na jakie wskazuje Gazeciarz. Kontrakt na 2 rok bedzie podpisywany za kilka dni to zanczy prawie z koncem 2011. Ulgi beda wiec przyslugiwac prawie do konca 2012 (listopad/grudzien). Ewentulne przedluzenie kontraktu bedzie mialo swoj skutek (bez ulg) tylko w jednym miesiacu 2012 i oczywiscie w nastepnym roku podatkowym 2013.  Mowa jest tylko o zaliczkowej deklaracji. Duzy wplyw beda mialy odchylenia od deklaracji po zakonczeniu roku podatkowego, jak ilosc faktycznego pobytu/pracy, ilosc dni pobytu w Polsce i oczywiscie faktycznie osiagniety dochod w stosunku do zadeklarowanego zaliczkowo. Faktyczna ilosc dni roboczych marowniez wplyw na dojazdy do pracy. Urlop, chorobowe itp. to dni bez pracy a wiec i bez ulgi na dojazdy. Nie mozna wszystkiego przwodziec dokladnie w swojej deklaracji podatkowej, ale nalezy ja skorygowac tak aby w duzym przyblizeniu odpowiadala przewidywanym faktom. Niektorzy podatnicy swiadomie zaciagajakredyt w Skat zawyzajac ulgi. Kredyt ten jest drogi biorac poduwage, ze odsetek nie mozna odliczyc w formie ulgi jak to ma miejsce przy kredytach zaciaganych np. w bankach. Realnie moze byc mowa o oprocentowaniu dlugu podatkowego odpowiadajace 8-10%.

Gazeciarz

  • Gość
Odp: Skattekort + kilometrówka + fradrag
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Lis 2011, 15:13:48 »
Jeżeli np: skorzystasz z ulg na "tymczasowa prace" (wyższy fradrag) a w przyszłym roku przedłużysz kontrakt  będziesz musial zwrócić różnice itp..
Wysłane: Dzisiaj o 14:50:04 Wysłany przez: roga
Nie widze takiego ryzyka na jakie wskazuje Gazeciarz.


zle sie wyrazilem nie chodzilo mi o kolejny rok 2012 a kontynuacje pracy w tej samej firmie po ustaniu 1 kontraktu

Offline Lemmy

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Skattekort + kilometrówka + fradrag
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Lis 2011, 20:52:37 »
Jasne, wszystko rozumiem. Nie chcę się kredytować w Skacie. Chcę aby te wyliczenia były jak najbliższe przyszłym faktom.
Jeszcze jedno pytanko. Mieszkam w Kbh a pracować będę w okolicach Roskilde. Do oddziału jakiego skatu mam iść, w miejscu zamieszkania, czy w miejscu pracy?

[Posted on: 15 Lis 2011, 15:58:03]

Do jakiego oddziału skatu mam się zgłosić? Może jednak ktoś wie?

poloniainfo.dk

Odp: Skattekort + kilometrówka + fradrag
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Lis 2011, 20:52:37 »

Offline dawid28

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Skattekort + kilometrówka + fradrag
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Lis 2011, 14:43:30 »
Witam cię nie ma ruznicy gdzie pójdziesz do skatu poniewaz Skat jest jeden ale wybiez Skat gdzie bedzie ci zawsze po drodze.pozdrawiam

Offline greg1969

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 3
  • -Otrzymane: 25
  • Wiadomości: 797
  • Reputacja: +5/-4
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Skattekort + kilometrówka + fradrag
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Lis 2011, 15:01:24 »
Witam cię nie ma ruznicy gdzie pójdziesz do skatu poniewaz Skat jest jeden ale wybiez Skat gdzie bedzie ci zawsze po drodze.pozdrawiam
>:(    http://bykom-stop.avx.pl/czymsprawdzac.html    ;D

poloniainfo.dk

Odp: Skattekort + kilometrówka + fradrag
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Lis 2011, 15:01:24 »

 

Fradrag przy pracy krótszej niż rok

Zaczęty przez DagonDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 3391
Ostatnia wiadomość 17 Paź 2011, 18:50:11
wysłana przez vordingborg
chorobowe-mniejszy fradrag

Zaczęty przez netiDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3121
Ostatnia wiadomość 02 Gru 2009, 22:32:27
wysłana przez neti
FRADRAG - naliczenie ulgi

Zaczęty przez mkptkDział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 9256
Ostatnia wiadomość 22 Sty 2010, 19:13:12
wysłana przez roga
zmiana Fradrag, nie 12 ale 6 miesięcy?

Zaczęty przez anastazjaszDział Podatki

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 5017
Ostatnia wiadomość 09 Sty 2013, 12:32:30
wysłana przez anastazjasz
fradrag na zone

Zaczęty przez guzuDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 4034
Ostatnia wiadomość 21 Paź 2009, 17:00:55
wysłana przez souli781