poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: pożyczka samochodu z zezwoleniem na jazde  (Przeczytany 4189 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline piotrekkk

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
pożyczka samochodu z zezwoleniem na jazde
« dnia: 30 Lip 2010, 23:05:55 »
Witam!!!

Mam w planie starać się o pozwolenie na użytkowanie auta na blachach polskich. I mam odnoście tego dwa pytania

w 2009 od września do lutego 2010przez pół roku studiowałem w dani (też pracowałem ale tylko trochę, oczywiście mam swój CPR) i po tym okresie oddałem cpr card i ogólnie zgłosiłem wyjazd z Danii. Teraz od września 2010 przyjeżdżam na roczną praktykę (jako że jestem studentem dochód brutto to 12tys DKK). Chciałbym się zapytać czy z waszego doświadczenia będę miał problem  uzyskaniem pozwolenia na jazdę na polskich blachach? Co skat bierze pod uwagę przy wydawaniu pozwoleń? zarobki czy jakie to jest auto i z którego roku czy tylko że przyjeżdżam na praktykę.. czy ogólnie wszystko.. ? Macie może jakieś doświadczenie z taką sytuacją. A i ogólnie chciałem zapytać czy jest to dobry argument że na praktykę muszę dojeżdżać 45km w jedną stronę??

Drugie pytanie jest odnoście pożyczania samochodu. Czy te pozwolenia są na osobę czy tylko na samochód... czy mógłbym bez ograniczeń pożyczać ten samochód koledze który mieszka w Kopenhadze (ja będę mieszkać w Aarhus)???

[Posted on: 30 Lip 2010, 21:45:10]

Jeżeli chodzi o pożyczanie samochodu to domyślam się że nie... na wniosku jasno pisze kto miałby być użytkować samochód...

Byłbym wdzięczny żeby ktoś mi powiedział co lepiej wpisywać do wniosku... z tego co tutaj na forum wyczytałem to najlepiej wpisać że często do weekendy do polski się będzie jeździć... powiedzcie jaka ilość najlepiej wpisać.. Co do użytkowania w Danii.. pisać że będę dojeżdżać codziennie na praktykę 45km w jedną stronę czy lepiej tego nie podawać?

Pozdrawiam

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pożyczka samochodu z zezwoleniem na jazde
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Lip 2010, 13:23:00 »
Nalezy od razu powiedziec, ze zezwolenie na tymczasowe poruszanie sie pojazdem na obcej rejestracji jest wyjatkiem a nie regula. Kazdy wniesiony wniosek rozpatruje sie indywidualnie. Przepisy, ktore umozliwiajawydanie takiego zezwolenia nie poruszaja tematu ani zarobkow wnioskodawcy ani marki pojazdu. Najwazniejsza rzecza w Twoim przypadku jest podac, ze jestes tutaj tymczasowo w celu odbycia praktyki (podaj miejsce praktyki) i ze Twoj pobyt nie bedzie przekraczal 12 miesiecy.
Uzupelniajaco podaj, ze w okresie praktyki bedziesz np. czesto jezdzil do PL (wazne jezeli masz rodzine w PL) i jezeli uzyjesz tego argumentu powinnienes podac jak czesto w tym okresie 12 miesiecy bedziesz jezdzil do PL (np. co trzeci tydzien, lub co drugi weekend). Oczywiscie podajesz rowniez, ze miejscem Twojego stalego pobytu jest adres w PL. Mozesz dodac, ze nie przyjechales w celach zarobkowych, ale jedynie w celu odbycia praktyki. Taka jest moja osobista rada, ale w przypadkach indywidualnego rozpatrywania wnioskow nigdy nie mozna byc 100% pewnym, ze wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Tak to juz jest kiedy mowi sie o wyjatkach jakie wladze moga zastosowac a nie o obowiazujacych przepisach prawa. Przepisy prawne traktuja wylacznie o tym kiedy pojazd nalezy zarejestrowac a kiedy nie.
Przyklady z ktorymi sie zapoznalem osobiscie, wykazuja, ze przekroczenie w zezwoleniu wymienionych warunkow jego udzielenia, powoduje nie tylko wstrzymanie zezwolenia, ale rowniez zatrzymanie pojazdu przez policje i wydanie go wlascicielowi dopabuse po uiszczeniu oplaty rejestracyjnej. W przeciwnym wypadku pojazd zostaje wystawiony na aukcje.

[Posted on: 31 Lip 2010, 13:10:00]

Nie, nie mozesz pozyczac samochodu koledze. Oto autentyczny przyklad z zycia zezwolenie bylo wystawione na jednego z malzonkow na okres 12 miesiecy. Z powaznych przyczyn drugi z malzonkow musial wziac samochod i pojechac z dzieckiem. Zatrzymany przez policje, mimo posiadania pozwolenia wystawionego na zone nie mogl nic zrobic. Samochod zostal odebrany, poniewaz w zezwoleniu podano, ze wydane jest wylacznie dla tej osoby (nalezy dodac, ze rodzina miala drugi samochod, ktorym normalnie jezdzila osoba zatrzymana, wlasnie po to aby uniknac problemow). Mimo odwolan, Skat podtrzymal swoja decyzje odnosnie oplaty rejestracyjnej pojazdu. Zgodnie z przepisami prawa (§7,8 i 13) mial calkowita racje, ze warunki udzielenia zezwolenia nie zostaly dotrzymane.

Offline piotrekkk

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pożyczka samochodu z zezwoleniem na jazde
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Lip 2010, 14:41:23 »
Roga, dziękuje Ci bardzo za wnikliwą odpowiedź. Ciesze się że pofatygowałeś się odpowiedzieć mi na te zapytanie  :)

A właśnie mam jeszcze pytanie czy skat lub policja mogą dojść do tego że niedotrzymałem warunków jeżeli chodzi o zjeżdżanie na weekendy do Polski. Słyszałem coś ale nie wiem czy to prawda, że na tasie do Polski z Aarhus są specjalne kamery szczytujące numery rejestracyjne samochodów wjerzdzających i wyjerzdzających z Danii. Czy skat lub policja są w stanie sprawdzić czy jeżdżę do Polski tak czesto jak powinienem. Chodzi o to że jest to dla mnie nie możliwe jeździć do Polski raz na 2-3 tygodnie i nie wiem czy mogę sobie pozwolić na niedotrzymanie warunków tego uzgodnienia.

I jeszcze takie małe pytanko.

Pkt. 2 Mieszkajaca tutaj osoba moze prowadzic zagraniczny pojazd na obszarze kraju jezeli
1)      zarejestrowany wlasciciel lub uzytkownik jest pasazerem, zgodnie z §31, pkt. 6 lub
2)      pojazd posiada tymczasowe tablice rejestracyjne (korttidsnummerplqder) wazne nie dluzej niz 7 dni a pozwolenie na jazde z tymi tablicami rejestracyjnymi zostalo wydane przez kompetentne wladze w jednym z krakow EU/EØS, Wysp Owczych i Grendlandii.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Jeżeli miałbym pozwolenie to osoba trzecia mogła by prowadzić pojazd jeżeli był bym obecny jako pasażer?


 Co do pożyczenia auta to właśnie wczoraj czytałem o tej nieszczęśliwej sytuacji tego małżeństwa.

Jeszcze raz dziękuje za odp.

Pozdrawiam

Piotr

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pożyczka samochodu z zezwoleniem na jazde
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Lip 2010, 15:46:37 »
Nie wglebiam sie az tak daleko, czy w Danii ustawiane sa kamery i czy policja jest w stanie udowodnic, ze przekraczales granice.
Nawet gdyby zaistniala sytuacja kontroli i udowodnienia pobytu poza granicami kraju, to przedstawienie dowodu nalezy do Ciebie. Moja odpowiedz byla odpowiedzia na konkretne pytanie odnosnie tymczasowego zezwolenia, a tutaj klebek sie rozwija w kierunku znalezienia furtki na uchylenia sie od warunkow ustanowionych w zezwoleniu. Argumenty we wniosku o zezwolenie podajesz sam i powinnienes wiedziec czy jestes w stanie je spelnic. Jezeli nie - to jaki sens ma staranie sie o zezwolenie.Albo starasz sie o zezwolenie na realnie ustanowionych warunkach, albo zrezygnuj z zezwolenia - taka moja rada. Nie mama zwyczaju udzielac jakichs informacji jak te sprawy "obejsc", bo sie tym nie zajmuje. Szerokiej drogi.

[Posted on: 31 Lip 2010, 15:06:58]

Cytujesz przepis, ze "mieszkajaca tutaj osoba moze prowadzic pojazd niezarejestrowany w Danii" chodzi o pojazd, ktory legalnie nie jest zarejestrowany wDanii, np. jezeli Twoj znajomy przyjedziedo Ciebie w odwiedziny jako turysta, to Ty mozesz prowdzic ten samochod pod warunkiem, ze wlasciciel pojazdu jest razem z Toba w tym samochodzie. Nie mozesz prowadzic nie swojego pojazdu, ktory porusza sie tutaj w kraju nielegalnie, tzn. ktory powinnien, a nie zostal zarejestrowany.   

[Posted on: 31 Lip 2010, 15:38:28]

Nie rozumiem sensu Twojego pytania: "czy jezeli mialbys zezwolenie to soba trzecia moglaby prowadzic samochod w ktorym Ty bylbys pasazerem". Chyba by nic sie nie stalo w czasie przypadkowej kontroli - ewentualnie moglbys argumentowac, ze zaslables i nie byles w stanie prowadzic. W kazdym razie warunki udzielenia zwolenia nie zostaly spelnione. Sadze, ze z mojej strony
nie mam wiecej dobrych rad.

Offline piotrekkk

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: pożyczka samochodu z zezwoleniem na jazde
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Lip 2010, 16:36:13 »
 dziękuje bardzo za odpowiedź i rady :)


poloniainfo.dk

Odp: pożyczka samochodu z zezwoleniem na jazde
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Lip 2010, 16:36:13 »

 

Ubezpieczenia Samochodu - Niewlasciwa firma podana przy rejestracji auta

Zaczęty przez beenpl20Dział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 10303
Ostatnia wiadomość 12 Lip 2016, 23:59:25
wysłana przez maryo1977
uzytkowanie samochodu zarejestrowanego w polsce

Zaczęty przez andykac65Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 9385
Ostatnia wiadomość 03 Lip 2008, 13:35:33
wysłana przez vera
ubezpieczenie samochodu wazne

Zaczęty przez magdalena25Dział Hydepark

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 19661
Ostatnia wiadomość 17 Mar 2010, 18:55:30
wysłana przez willy
ubezpieczenie samochodu

Zaczęty przez tetaDział Hydepark

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 5585
Ostatnia wiadomość 25 Lip 2009, 20:15:50
wysłana przez teta
rejestracja samochodu-pomocy

Zaczęty przez asiorekkDział Pomoc!

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 10642
Ostatnia wiadomość 19 Sty 2013, 17:20:02
wysłana przez vordingborg