Ogólne > Edukacja

studia inzynierskie w Danii - pytanie

(1/6) > >>

Marlena30:
Witam

Myślę o rozpoczęciu w przyszłym  roku studiów na DTU (konkretnie Transport og Logistik). Od jakiegoś czasu mieszkam i pracuje w Danii, nawet zdobyłam duńskie prawo jazdy kategorii D i pracuje czynnie w transporcie ;)
NIe wiem jednak jak tak naprawdę zorganizowany jest system studiów w Danii.
Co prawda stronę DTU znam, ale pewne kwestie nie są tam wyjaśnione, albo ja ich nie znalazłam
Generalne pytanie. Czy za studia sie płaci (ile?), czy tez ja otrzymuje jakieś stypendium (jakie?)
Słyszałam, ze tutaj jak sie studiuje to otrzymuje sie stypendium czy tez pensje w wysokości około 18 tys koron. Czy to prawda?
Faktycznie kiedy ja uczyłam sie w Trafik Uddanelsescentrum, to otrzymywałam taka właśnie pensje
Jesli natomiast studentom DTU siew nie płaci, to czy jest jakiś system studiów wieczorowych czy zaocznych dla pracujących?
no i jak to jest z egzaminami na studia. sa takowe? bo na stronie tylko piszą o tym do kiedy sie składa papiery ???

Tak czy inaczej oczywiscie sie skończy na mojej wycieczce do DTU w Lyngby  , ale może ktoś z Was posiada generalne informacje na temat  studiowania w Danii i mógłby mnie troszeczkę oświecić :) Moze ktoś studiuje na DTU?
będę bardzo wdzięczna
pozdrawiam
'Marlena

MargaretMitchell:
http://poloniadenmark.info/index.php?option=com_smf&Itemid=78&topic=2861.0

piatka:
Znow cos pomyle, albo nie podam paragrafow.
 Z mojej wiedzy wynika, ze studiowac kazdy w Danii moze, o ile ma srodki na utrzymanie, studia sa bezplatne, ale pomoc czyli  SU otrzymuja ci z prawem stalego pobytu.
 Jesli tu mieszkasz i pracujesz jest mase mozliwosci nauki, rowniez wieczorowej, pod warunkiem, ze masz srodki na utrzymanie.
 Powodzenia,
 to jest naprawde budujace, jak sie spotyka Polakow chcacych podnosic kwalifikacje! :-*
 Na ogol wszyscy zadowalaja sie kasa.
 Ale inne narody stawiaja na wyksztacenie.
Bierzcie z nich przyklad.
 Wtedy nie bedziemy zazdroscic Zydom, Chinczykom, czy Rosjanom.

Marlena30:
dziekuje bardzo za odpowiedzi
no ja sie byle czym nie zadowole ;)
jestem polska dziennikarka ekonomiczna, chyba z 5 lat pisalam w Polsce o transporcie i logistyce. Skonczylam tez polski uniwersytet.
w Danii mieszkam z mezem i dziecmi 1,5 roku...ale mowie bardzo dobrze po dunsku, zima zdaje juz ostatni egzamin, kończący Sprogcenter na poziomie Dansk 3
skonczylam tutaj juz tez szkole  dla kabusewcow autobusow :))))) hehehe
i zajmuje sie obecnie transportem w praktyce
no ale nie poprzestane na tym, bo to d,la mnie za malo

mam tez staly ophold (jako ze wykonuje zawod kabusewcy, a takich to osob bardzo tutaj brakuje - to tez otrzymalam staly ophold juz w drugim roku pobytu tutaj
ot taka sobie polityka Dunczykow

no i teoretycznie moge jakos polaczyc prace ze studiami...ale studia te sa trudne, a ja mam jeszcze na dodatek 2 malych synkow
no tak lekko nie bedzie
no ale az serce skacze z radosci na mysl o studiach  :)))
mimo wszystko pomoc w ramach SU bylaby duzym wybawieniem

pozdrawiam wsyztskich
M

Jomir:
Jest jedno pytanie Marleno, czy masz nieograniczony prawo pobytu na prawach unijnych czy podbyt staly ??? Bo to sa dwie rozne sprawy.
Jesli masz Unijne prawo pobytu i mieszkania, oznacza to, ze mozesz sobie tu byc i pracowac tak dlugo jak Cie na to stac i masz ochote, ale niestety nie wiaze sie to z wszelkimi prawami zwiaznymi z normalnym stalym pobytem (SU czy chocby zasilek dla bezrobotnych).

W zwiazku z tym, iz nie zdalas DP3 lub chociaz DP2, wnioskuje, ze masz pobyt unijny, bowiem egazmin z jezyka jest jednym z warunkow otrzymania stalego pobytu.
Tak wiec, niestety SU CI nie przysluguje.

[Dodane: 23 Maj  2008, 20:44:32]
Nie rozumiem jednego.... czego mamy zazdroscic ZYDOM; CHINCZYKOM LUB ROSJANOM????????

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej