poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Dziwna moda czy coś innego??  (Przeczytany 12112 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline lolo

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 59
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dziwna moda czy coś innego??
« Odpowiedź #15 dnia: 14 Cze 2008, 19:07:39 »
To chyba zalezy od tego, co kto lubi. Ja nie znosze mieszkan przeladowanych, dusze sie w takich. Lubie minimalizm ;).

ja podobnie.poza tym jest roznica miedzy ikea,a bolia,czy tez ilva lub ide møbler ;D ;D ;D

Offline MargaretMitchell

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Dziwna moda czy coś innego??
« Odpowiedź #16 dnia: 14 Cze 2008, 19:26:05 »
Póki nie znajdę o polskim, to troszkę o skandynanwskim :)

Ładne i praktyczne
Sztuka użytkowa jest dziś jednym z najmocniejszych filarów skandynawskiej kultury. Jej główne założenia to prostota, nowoczesność i funkcjonalność.

W dziedzinie wzornictwa Europa podzieliła się na pół. Na południu prym wiedzie design włoski, w którym główny nacisk kładzie się na formę. Dla włoskich projektantów najważniejsze jest, by czajnik czy filiżanka po prostu ładnie wyglądały, choćby były zrobione z papieru. Istotny jest niemal bizantyjski rozmach i przepych. Kolory i diamenty. A problem, czy z tak ozdobionej filiżanki da się wypić herbatę, schodzi na dalszy plan.
Design skandynawski, którego korzenie można odnaleźć w XVII wieku, o wiele większe znaczenie przywiązuje do walorów użytkowych. Tamtejsi rzemieślnicy zawsze się starali, by ich produkty, dodając ciepła domowemu ognisku, były nieskomplikowane w konstrukcji i praktyczne. Takie podejście do sztuki użytkowej było w dużej mierze pochodną skandynawskich warunków życia. Przedmioty musiały być trwałe, by wytrzymały surowy klimat. Duże odległości między domami powodowały, że gospodarz domu podczas montażu mebli mógł liczyć tylko na siebie - sąsiad mieszkał bowiem za daleko. Tworzywa, z jakich Skandynawowie najczęściej tworzą swoją sztukę użytkową, to drewno i stal, a więc surowce dostępne na tym terenie.
Do tych tradycyjnych wzorców mieszkańcy Półwyspu Skandynawskiego dorzucili w XX wieku nieco z modernistycznej szkoły Bauhausu. Jeszcze później, bo 30 lat temu, powstał model tzw. antydesignu, czyli koncepcja, by zamiast masowej produkcji tworzyć serie limitowane. By osoba, która kupuje designersko ozdobioną zastawę stołową, czuła się tak, jakby rzeczywiście miała w domu dzieło sztuki.
Skandynawskie wzornictwo nie rozwinęło się jednak we wszystkich krajach równomiernie. W Szwecji w tej dziedzinie zasłynęli tacy artyści, jak Bruno Matsson, Josef Frank (imigrant z Austrii, który zaraził się miłością do skandynawskiego wzornictwa) i Gunnar Asplund. Ten ostatni jest autorem projektu kina Skandia w Sztokholmie, tamtejszej biblioteki i cmentarza leśnego.
Fińskie wzornictwo z kolei najbardziej kojarzy się z nazwiskiem Alvara Aalto. Nawiązując do skandynawskiej natury i tradycji, tworzył nowoczesne meble za pomocą giętej sklejki. Do historii przeszły też powyginane na wszystkie strony wazony jego autorstwa.
Mistrzem designu jest dziś jednak Dania - w tym kraju zamiłowanie do sztuki użytkowej widać na każdym kroku. Badania pokazują, że Duńczycy znajdują się na szczycie listy narodów deklarujących zamiłowanie do wystroju wnętrz. Ten kraj to chyba jedyne miejsce na ziemi, w którym bary McDonald's wyglądają jak nowoczesnie zaprojektowane knajpy. Nawet lotniskowe wózki do przewozu bagaży mają tu wysublimowane kształty. Jednak, co niemniej ważne, wózki te nie tylko ładnie wyglądają, ale też złączone ze sobą zajmują mniej miejsca niż tradycyjne. Na tym bowiem opiera się idea duńskiego wzornictwa, wyrażona triadą: funkcja - forma - produkt.
Dania słynie przede wszystkich z ozdobnych mebli autorstwa chociażby takich artystów, jak Kaare Klint, Poul Henningsen czy Arne Jacobsen. Ten ostatni jest twórcą słynnego fotela w formie jajka, krzesła Mrówka i fotela Łabędź. W duńskim designie istotne są też świece, które mają stworzyć hygge, czyli przytulną atmosferę. Niemal każdy turysta, który odwiedza Kopenhagę, jako istotny punkt swojej wycieczki uznaje Illums Bolighus, czyli wielki i ekskluzywny sklep z artykułami wyposażenia wnętrz.
Design w Skandynawii jest dziś już jedną z najważniejszych części dziedzictwa narodowego. W Muzeum Narodowym w Sztokholmie na prezentację nowoczesnej sztuki użytkowej przeznaczone jest całe piętro, w Finlandii, w mieście Riihimaki, działa Muzeum Szkła, a w Danii Centrum Duńskiego Designu umieszczono w samym sercu stolicy, przy bulwarze Andersena.

http://www.newsweek.pl/wydania/artykul.asp?Artykul=18997&Wydanie=620

Klingon

  • Gość
Odp: Dziwna moda czy coś innego??
« Odpowiedź #17 dnia: 14 Cze 2008, 19:52:07 »
Też lubię minimalizm. Nawet mam taką teorię, że w dawnych czasach gdy tylko rozmawialiśmy z sąsiadami, brakowało nam wrażeń i dlatego każda ozdoba upiększała. W desperacji ludzie nawet zaczęli upiększać mieszkania choinkami.
Dzisiaj nasze zmysły są bombardowane przez cały dzień - szczególnie przez TV i internet. Dlatego szukamy psychicznego odpoczynku w minimalizmie.
Gdybym miał patrzeć na ścianę z dekorowanymi meblami, obrazkami i wieloma kolorami, lub pustą ścianę z olbrzymim telewizorem to bym wybrał tą ostatnią. Męczące jest łączenie tych dwóch.

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dziwna moda czy coś innego??
« Odpowiedź #18 dnia: 14 Cze 2008, 20:21:28 »
no z telewizorami lecą ostro,ściana musi być zakryta, jakakolwiek by nie była  ;D

Mattie

  • Gość
Odp: Dziwna moda czy coś innego??
« Odpowiedź #19 dnia: 14 Cze 2008, 20:21:57 »
Napisalam o minimalizmie, ale tez zadalam pytanie na ktore z nikt z Was nie odpowiedzial. Gdzie w takim minimalizme chowacie ksaiazki, DVD, cd? Moze nikt z Was ich nie ma?

Ja rozumie, ze ludzie lubia manimalizm, i ja tez tego nie krytykuje. Mi sie jednak nie podoba, ale to nie znaczy ze trzeba miec mieszkanie zaladowane ciezkimi meblami.  :)

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dziwna moda czy coś innego??
« Odpowiedź #20 dnia: 14 Cze 2008, 20:32:06 »
ja tam o minimalizmie nic nie wspominałem.

Tobie Matti przypomne, że jest cos takiego jak MP3 lub AVI, DVD i inne formaty  ;D

Mattie

  • Gość
Odp: Dziwna moda czy coś innego??
« Odpowiedź #21 dnia: 14 Cze 2008, 20:42:24 »


Tobie Matti przypomne, że jest cos takiego jak MP3 lub AVI, DVD i inne formaty  ;D
[/quote]

A jakie formaty KSIAZEK? ;D A o DVD to ja pisalam :)

Ja np. tez mam bardzo duzo "starodawnych" LP - zadne Mp3 nie przekaze takiej wspanialej atmosfery jak orginalne plyty np. The Beatles, Bob Dylan na starej technice (czytaj: gramofon :).
 

poloniainfo.dk

Odp: Dziwna moda czy coś innego??
« Odpowiedź #21 dnia: 14 Cze 2008, 20:42:24 »

Tula

  • Gość
Odp: Dziwna moda czy coś innego??
« Odpowiedź #22 dnia: 14 Cze 2008, 21:16:18 »
Gdzie w takim minimalizme chowacie ksaiazki, DVD, cd?
Na polkach. Nawet w IKEI produkuja polki ;D. Choc moje akurat z JYSKA.

Offline Manior

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: +16/-6
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dziwna moda czy coś innego??
« Odpowiedź #23 dnia: 14 Cze 2008, 21:22:32 »
....Gust nam się kształtował na maszkarach i gargamelach a w temacie wnętrzarstwa to juz w ogóle ręce opadają.
I nei mówię tego, zeby komuś dopiec czy coś, po prostu taka jest prawda....

Zasłyszane:
Te nowe, płaskie i cienkie telewizory są do niczego,
bo typowo polskiej ozdoby, szklanej ryby nie można na nich postawić.  ;D

Pozdrawiam

Klingon

  • Gość
Odp: Dziwna moda czy coś innego??
« Odpowiedź #24 dnia: 14 Cze 2008, 21:34:44 »
Gdzie w takim minimalizme chowacie ksaiazki, DVD, cd?
Fakt że w domu jest zawsze wiele rupieci - ja mam na nie pokój.

Offline lolo

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 59
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dziwna moda czy coś innego??
« Odpowiedź #25 dnia: 14 Cze 2008, 21:43:16 »
Na polkach. Nawet w IKEI produkuja polki ;D. Choc moje akurat z JYSKA.

hihiihi  ale smiesznie wyszlo bez polskiej trzcionki(ja tez nie mam)
P O L K I  i polakow nie produkuja nie w ikea,ani w jysk ..... ;D ;D ;D ;D ;D

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dziwna moda czy coś innego??
« Odpowiedź #26 dnia: 15 Cze 2008, 01:03:23 »
Vera.. a jesteś pewna,ze Dania nie jest krajem, w którym wszyscy wszystko robią przy odsłoniętych oknach..??? ;D
A co powiesz na scenkę seksu,w ciekawej pozycji zresztą,Duńczyków,przy samym oknie naprzecwko...? ::)

Offline Marlena30

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 89
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dziwna moda czy coś innego??
« Odpowiedź #27 dnia: 15 Cze 2008, 08:54:37 »

no coz, mnie Dania pod wzgledem designu nie powalila na kolana
ale musze przyznac, ze uwielbiam dunskie domki, z tymi ich ganeczkami, swiecznikami w oknach, malymi laweczkami etc..
to akurat jest cieple i przytulne :)

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: Dziwna moda czy coś innego??
« Odpowiedź #28 dnia: 15 Cze 2008, 10:40:00 »
Nie chcialabym uogolniac, ale w wiekszosci dunskich programow poswieconych zaprojektowaniu wnetrza domu/mieszkan lub Hvem bor her? nie ma nadmiaru ksiazek i regalow z nimi.
Jakos nie jest to modne. Jak mi mowiono, duzo osob kupuje kupuje prase, zas ksiazki czasem. Czesciej juz je oddaje do DRK lub wyrzuca.

Offline lolo

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 59
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dziwna moda czy coś innego??
« Odpowiedź #29 dnia: 15 Cze 2008, 10:58:13 »
nie widze nic zlego w tym,ze ksiazki nie sa eksponowane na polkach (mowie o walorach estetycznych w nowoczesnych wnetrzach,ktorych jestem goracym zwolennikiem)
ksiazki rownie dobrze moga byc umieszczone w innym miejscu niz salon.tym bardziej,ze czesciej uzywane sa do czytania,a nie ozdoby.
ale jak wiemy o gustach sie nie dyskutuje.ja akurat nie przepadam za starymi swiecznikami,obrazami w grubych rzezbionych ramach itp
podoba mi sie bardzo tzw vandskuret na ceglanych scianach zew i wew,plaski dach,duzo szkla i metalu ;D ;D
kilka takich budynkow mozna znalezc w risskov w Århus. ;D ;D ;D ;D

poloniainfo.dk

Odp: Dziwna moda czy coś innego??
« Odpowiedź #29 dnia: 15 Cze 2008, 10:58:13 »

 

zwolnienie z pracy - czy musi podać powód

Zaczęty przez zosiaxDział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 18646
Ostatnia wiadomość 17 Lip 2008, 16:33:25
wysłana przez zosiax
Mieszkanie spoldzielcze czy wlasnosciowe

Zaczęty przez ukaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 12326
Ostatnia wiadomość 21 Lip 2009, 18:23:16
wysłana przez uka
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 29550
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
rejestrować żone czy nie? - podatek, kwota zwolniona,

Zaczęty przez piotrekszDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 12862
Ostatnia wiadomość 12 Paź 2008, 13:59:51
wysłana przez Klingon
czy Duńczycy płacą na czas?

Zaczęty przez henlenDział Hydepark

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 9498
Ostatnia wiadomość 29 Wrz 2020, 08:16:02
wysłana przez Jomir